Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne projekty w ramach „Razem bezpieczniej”

Data publikacji 24.05.2017

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaakceptował dofinansowanie 99 projektów zgłoszonych przez wojewodów, w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. O środkach przeznaczonych dla naszego regionu poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek. W spotkaniu uczestniczył insp. Dariusz Augustyniak Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

Województwo świętokrzyskie przoduje w tym roku, jeśli chodzi o liczbę pozytywnie ocenionych projektów w skali kraju. Taką samą liczbę zarekomendowanych projektów ma jeszcze województwo warmińsko-mazurskie.  W 2017 roku na realizację programu Razem Bezpieczniej została zabezpieczona rezerwa celowa  w wysokości 5 mln zł, z czego województwo świętokrzyskie otrzyma 544.521 zł.

Po raz pierwszy program obejmie modernizację przejść dla pieszych. W tym roku, oprócz głównych celów programu obejmujących m.in. bezpieczeństwo w miejscach publicznych, edukację oraz ochronę dzieci i młodzieży, samorządy i organizacje pozarządowe mogły zgłaszać inicjatywy dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz zapobiegania i walki z tzw. „dopalaczami”. Aby zwiększyć szanse małych społeczności na uzyskanie wsparcia finansowego, Minister Mariusz Błaszczak zdecydował o utworzeniu dodatkowej kategorii tzw. mikroprojektów.

Województwo świętokrzyskie zgłosiło do oceny 18 projektów, z czego uzyskało rekomendację ministerstwa dla 12 wniosków. 4 z nich to kontynuacja działań poprawiających szeroko pojęty poziom bezpieczeństwa lokalnego z roku ubiegłego (Starachowice, Strawczyn, Chmielnik, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki), a trzy z nich to mikroprojekty (dofinansowywane do wysokości 25 tys. zł) – OSP Kije, Sandomierz i Bieliny.

- W każdym projekcie wyraźnie zaznaczona jest współpraca z policją i strażą pożarną. To pokazuje, że ministerstwo dedykuje program organizacjom pozarządowym, bowiem uaktywnia on społeczeństwo w dążeniu do bezpieczeństwa na terenie naszych małych ojczyzn. Dzięki zaangażowaniu samorządów mieszkańcy naszego regionu wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo, gdzie szukać pomocy. To wszystko sprawia, że możemy czuć się coraz bezpieczniej – powiedziała wojewoda.

Dzięki programowi m.in. w Starachowicach i w gminie Chmielnik zostaną zamontowane kamery monitoringu wizyjnego, w gminie Kije przy OSP powstanie Zapasowe Stanowisko Kierowania. W Morawicy zostaną kupione defibrylatory oraz przeprowadzone szkolenie dotyczące ich obsługi, w Strawczynie świetlice szkolne zostaną wyposażone w „Innowacyjne Laboratoria Młodego Mistrza i Odkrywcy”, a w Starachowicach wyruszą na ulice przeszkolone Senior – Patrole, wspierające służby ratownicze i zostaną kupione czujniki czadu. Ponadto organizowane będą warsztaty, szkolenia, pikniki profilaktyczne, szereg konkursów i działań skierowanych do dzieci, młodzieży a także seniorów. Trzy gminy skorzystają również z możliwości modernizacji przejść dla pieszych, natomiast świętokrzyscy dzielnicowi będą doskonalić swój warsztat w obszarze profilaktyki społecznej w ramach II etapu projektu „Nasz Dzielnicowy”.

 

Źródło: ŚUW

Powrót na górę strony