Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą

Data publikacji 26.06.2017

Trwa akcja „Bezpieczne Wakacje 2017". Podczas jej trwania jednym z priorytetów działań policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i w okolicach kąpielisk. Zajmują się tym mundurowi ze specjalistycznych komórek wodnych. Ich służbę wspomagają patrole rowerowe, które nadzorują linię brzegową oraz tereny ośrodków rekreacyjnych i akwenów wodnych.

Wakacje, słońce i wysokie temperatury. W takiej sytuacji najchętniej wybieramy wypoczynek nad wodą, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie ze sobą beztroska. By chwile wytchnienia nie zmieniły się w tragedię, zawsze zabierajmy ze sobą zdrowy rozsądek. Nawet przy wypoczynku liczy się uwaga i przezorność urlopowiczów.

Podczas wakacji nad naszym bezpieczeństwem również nad akwenami wodnymi czuwają policjanci z nieetatowych zespołów wodnych, którzy w ubiegłych latach niejednokrotnie ratowali życie oraz udzielali pomocy wczasowiczom. Policyjni motorowodniacy w służbie nad wodą nie będą jednak sami. Nadzorowaniem linii brzegowych przy kąpieliskach oraz patrolami dużych terenów rekreacyjnych zajmą się patrole rowerowe oraz motocyklowe.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek!

Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Skoki do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem, to narażanie się na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Zadbajmy również o bezpieczeństwo „zdrowotne”. Wchodząc do wody nierozgrzanym, bądź wchodząc po dłuższym pobycie na słońcu, wchodząc gwałtownie do wody, ochładzając ciało może dojść do skurczu mięśnia.  Może to spowodować w jakimś stopniu paraliż naszego ciała i niemożność utrzymania się na wodzie.  

Każdego letniego dnia wiele osób kąpie się również w okolicznych rzekach, których zdradliwy nurt i pojawiające się wiry są dla nas niebezpieczeństwem. Płynąca woda nieustannie oddziałuje na koryto rzeki zmieniając jej dno. Licznie występujące zawirowania wody zwiększają ryzyko utonięcia.

Pamiętajmy! Tam, gdzie są ratownicy wodni jest zdecydowanie bezpieczniej!!! Na niestrzeżonym kąpielisku może nam nikt nie pomóc. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Wypoczynek nie zwalnia nas od myślenia. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy:  112 , 999, 997!

Opr. DJ/MT

Źródło: KWP w Kielcach