Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Pro-Aktywny Przełożony”

Data publikacji 17.05.2018

Dziś z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Dariusza Augustyniaka miało miejsce oficjalne zakończenie warsztatów kadry kierowniczej Policji garnizonu świętokrzyskiego pn. „Warsztat Pro-Aktywnego Przełożonego”, który został zorganizowany w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego.

Warsztaty, które rozpoczęły się w poniedziałek dziś zostały oficjalnie zakończone. Są one kontynuacją wcześniej prowadzonych warsztatów Systemu Wczesnej Interwencji dla kadry kierowniczej doskonalących umiejętności kształtowania standardów w jednostkach Policji „Rozmowa SWI”. Doskonalenie zawodowe ma na celu przede wszystkim rozwijanie umiejętności kadry kierowniczej w zakresie rozpoznawania i pro-aktywnego reagowania na niepożądane zachowania w środowisku służby i pracy.

Warsztaty prowadzili m.in. mł. insp. Gerard Bah Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz podinsp. Anna Panasz Kierownik Sekcji Psychologów KWP w Kielcach.

Przypomnijmy
System Wczesnej Interwencji (swi) to narzędzia i mechanizmy zarządzania kierowane do kadry kierowniczej Policji. Jego celem jest wprowadzenie systemowych, powiązanych ze sobą rozwiązań, które pozwoliłyby na proaktywne przeciwdziałanie nieprawidłowościom, umacniając i gwarantując ciągły proces kształtowania standardów działań Policji i podnoszenia jakości jej pracy. System rozpoczęto budować i wdrażać w 2010 r. Obecnie obejmuje wszystkie komendy wojewódzkie Policji. Nad utrzymaniem wysokich standardów i procedur działania systemu pracują utworzone w każdym garnizonie Zespoły swi.

W ramach swi odbywają się warsztaty „Rozmowy swi” dla całej kadry kierowniczej Policji. Ich celem jest doskonalenie umiejętności kształtowania standardów i przygotowanie do przeprowadzania rozmów w sytuacjach konieczności reagowania przełożonego na sygnały o niepożądanym zachowaniu podwładnego oraz poinformowanie o konsekwencjach, jeśli podwładny nie dostosuje się do standardów wyznaczonych przez przełożonego. Warsztaty odbywają się w oparciu o scenariusze opracowane na podstawie rzeczywistych przypadków.

Drugim narzędziem w ramach swi jest „Newsletter swi”. Koncepcja funkcjonowania Newslettera swi opiera się na doświadczeniach państw zachodnich – w tym również Policji – które jako mechanizm doskonalenia organizacji wprowadziły narzędzie komunikacji wewnętrznej zwane „Lessons Learned” („Ucz się na błędach innych”). Newsletter swi stanowi swego rodzaju ostrzeżenie o mogących się pojawić w jednostce Policji nieprawidłowościach, dając tym samym możliwość przełożonemu przyjrzenia się procedurom funkcjonującym w jego jednostce oraz ostrzeżenia swoich podwładnych przed popełnieniem podobnych błędów.  Atutami Newslettera swi jest m.in. to, że opis zdarzenia jest bardzo zwięzły z możliwością uzyskania szerszych informacji w razie potrzeby.

Opr. MT

Źródło: KWP w Kielcach /KGP

  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
  • Warsztaty
Powrót na górę strony