Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty historyczne „OKM 1940 – Ostaszków, Kalinin, Miednoje”

Data publikacji 25.05.2018

W związku z 100 rocznicą powołania do życia Policji Państwowej dzisiaj w Sandomierzu odbyła się tzw. „Żywa lekcja historii”, w której uczestniczyli nauczyciele, harcerze, uczniowie oraz policjanci i policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu. Prelekcję przeprowadziła pani Grażyna Szkonter - Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

Spotkanie zostało przygotowane przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, którzy zaprosili uczniów i nauczycieli klas mundurowych Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu, harcerzy Hufca ZHP w Sandomierzu oraz policjantów i pracowników cywilnych sandomierskiej jednostki Policji na lekcję o historii funkcjonariuszy Policji II RP.

Lekcja rozpoczęła się od prelekcji pani Grażyny Szkonter, która opowiedziała o projekcie „Ostaszków- Kalinin –Miednoje- 1940 (OKM1940), w ramach którego przybliżyła sylwetki Komendantów Głównych Policji oraz Komendantów Województwa Kieleckiego do 1939 roku. Zebrani mogli dowiedzieć się jaki był udział Policji Państwowej w obronie i odzyskaniu niepodległości. Grażyna Szkonter opowiedziała również o obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji Państwowej, utworzeniu Policji Kobiecej. W czasie lekcji nie zabrakło informacji dotyczących losów mundurowych pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II Wojny Światowej. Kończąc spotkanie prowadząca przypomniała o tym, że w dniu 02.09.2000 roku otwarty został Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie spoczywa około 6300 funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Kolejnym punktem „Żywej lekcji historii” był przemarsz na Cmentarz Katedralny w Sandomierzu na którym znajduje się grób zamordowanego 9 lipca 1921 roku w Koprzywnicy Post. Policji Państwowej Stanisława Cudzika oraz Dąb Pamięci ku czci Stanisława Gądka, Policjanta II RP, który po agresji ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 r. został zatrzymany przez Armię Czerwoną i przewieziony do obozów przejściowych, kolejno w Przemyślu i Tarnopolu, skąd trafił do specjalnego obozu NKWD w Ostaszkowie. W dniu 7 kwietnia 1940 r. został skazany na śmierć i zastrzelony w siedzibie NKWD w Kalininie. Pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu przybliżyli sylwetki Post. Stanisława Cudzika oraz Stanisława Gądka, a następnie zapalili symboliczne znicze. Harcerze odśpiewali pieśni patriotyczne, wprowadzając uczestników wydarzenia w zadumę i refleksje.

Warsztaty zakończyli prelegenci, którzy podziękowali za udział w tym przedsięwzięciu oraz wyrazili swoje życzenie dalszego propagowania etosu zawodu policjanta.

Opr. PM
Źródło: KPP Sandomierz

Powrót na górę strony