Bohater w mundurze - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bohater w mundurze

Data publikacji 27.09.2019

W czasie wolnym od służby ratują tonące dziecko, stają w obronie zaatakowanej przez napastnika starszej pani, ewakuują przedszkolaki z przechylonego nad skarpą autobusu i wynoszą rannych z zawalonego budynku – tacy są polscy policjanci. Wczoraj minister Mariusz Kamiński podziękował 142 funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom z komend Policji w całej Polsce. Wśród wyróżnionych znaleźli się także mundurowi z garnizonu świętokrzyskiego. W uroczystości wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Wyróżnieni policjanci niejednokrotnie w czasie wolnym od służby ratowali zdrowie i życie innych osób. Udowadniali, że policjantem jest się zawsze i wszędzie, a służba w Policji to także ich pasja.

Obecna na uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że służba w Policji to rodzaj misji: – Jesteście powołani, aby nieść pomoc innym. Służba w Policji nie jest dla Was przypadkiem, ale jest dla Was misją, której oddajecie się z pasją i dumą. Zapewniacie nam bezpieczeństwo nawet po służbie.

– Jestem szczególnie dumny z tego, że mundur i służba policjanta nabiera nowego sensu. Budujecie ją w oparciu o nowy etos – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. – Na służbie lub po służbie jesteście gotowi do niesienia pomocy ludziom. Drodzy policjanci i policjantki, dziękuję, że cierpliwie służycie polskiemu społeczeństwu – dodał premier.

– Są z nami funkcjonariusze, którzy wynosili nieprzytomne kobiety z płonących domów, którzy ratowali tonące dzieci, którzy na ulicy ratowali bitych i katowanych przez bandytów niewinnych ludzi. Często robiliście to poza służbą – podkreślił minister Mariusz Kamiński, w słowach skierowanych do policjantów. Szef MSWiA dodał również, że rząd stara się zapewnić funkcjonariuszom jak najlepsze warunki służby: – Rolą rządu jest to, abyście mieli nie tylko satysfakcję zawodową, ale również to, żeby uposażenia, jakie otrzymujecie, były adekwatne do pracy i Waszej ofiarności – powiedział Mariusz Kamiński.

Komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk swoje podziękowania skierował na ręce ministra Mariusza Kamińskiego: - Dziękuję za to Panie Ministrze, że Ci wspaniali ludzie w policyjnych mundurach, w tak wspaniałej oprawie i z udziałem tak znamienitych gości mogą dziś odebrać wyróżnienia za te niezwykłe postawy - powiedział komendant.

Szef polskiej Policji zwrócił się także do wyróżnionych policjantów: Przede wszystkim Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, chciałem podziękować Wam, podziękować za te niezwykłe przykłady wzorowej, policyjnej służby (...) To Wy każdego dnia zakładacie policyjny mundur, aby nieść Polakom i wszystkim tym, którzy przybywają do naszej pięknej Ojczyzny, tą jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka, jaką jest potrzeba bezpieczeństwa (...) Bardzo nisko Wam się kłaniam (...) Bardzo nisko kłaniam się Waszym rodzinom - dodał.

Podczas uroczystości, minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że od 1 stycznia każdy funkcjonariusz Policji otrzyma podwyżkę w wysokości 500 zł brutto. –  Obecnie intensywnie pracujemy w MSWiA nad nowym motywacyjnym systemem dla tych funkcjonariuszy, którzy ukończyli 25 lat służby i uzyskali uprawnienia emerytalne, bo chcielibyśmy, żeby nadal pozostali w służbie – dodał szef MSWiA. Minister Mariusz Kamiński zadeklarował również wzmocnienie sytuacji prawnej polskich funkcjonariuszy: – Funkcjonariusz Policji, który przeprowadza interwencję, musi czuć, że za nim stoi siła państwa polskiego, a przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza musi wiedzieć, że reakcja państwa będzie nieuchronna i szybka. Minister, przywołując statystykę napaści na funkcjonariuszy Policji, podkreślił, że „czas z tym skończyć”.

Bohaterowie w mundurach

Wśród wyróżnionych nagrodą z Funduszu Nagród Ministra są policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, którzy 31 lipca zatrzymali uzbrojonego w siekierę mężczyznę. Napastnik niszczył zaparkowane samochody, a w trakcji interwencji zaatakował policjantów. Postawa mundurowych i ich profesjonalne działania doprowadziły do zatrzymania niebezpiecznego człowieka, którego agresja mogła zostać skierowana wobec postronnych osób.

Bohaterski czyn asp. szt. Mariusza Chodały – pracującego Zespole Wykroczeń i Organizacji Służby Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Opatowie zasługuje na niezwykłe uznanie. 25 lutego zauważył zbliżające się pojazdy strażackie. Okazało się, że w pobliskim domu wybuchł pożar. Przebywający w swoim domu, po służbie asp. szt. Mariusz Chodała pobiegł z pomocą na miejsce zdarzenia. Po wejściu na posesję policjant poinformował strażaków, że w domu może znajdować się starszy mężczyzna. Mundurowy wywarzył drzwi, na schodach odnalazł 79-latka, którego wyprowadził z płonącego domu w bezpieczna miejsce. Na tym jednak nie zakończyły się działania stróża prawa. Udzielił pomocy kobiecie, która na miejscu zdarzenia nagle źle się poczuła.

26 czerwca w miejscu zamieszkania asp. Jacek Szafarczyk zauważył pożar domu swojej sąsiadki. Pobiegł na miejsce, sprawdził pomieszczenia całkowicie zadymionego domu i częściowo objętego już płomieniami. Asp. Szafarczyk do momentu przybycia straży pożarnej kierował działaniami gaśniczymi przyczyniając się do tego, że dobytek sąsiadki nie spłonął doszczętnie. Policjant aktywnie uczestniczył także w organizowaniu pomocy dla pokrzywdzonych w pożarze.

Sierż. Jacek Talaska służący w Komendzie Powiatowej Policji w Pińczowie 24 sierpnia brał udział w interwencji polegającej na udzieleniu pomocy załodze pogotowia ratunkowego wobec agresywnego mężczyzny. 35-latek biegał po domu z niebezpiecznym narzędziem, domownicy obawiali się o swoje bezpieczeństwo. W pewnym momencie mężczyzna ruszył na funkcjonariuszy z około 30-centymetrowym fragmentem szkła grożąc pozbawieniem życia. Zdecydowanie i profesjonalizm sierż. Jacka Talaski doprowadziły do obezwładnienia agresywnego napastnika.

23 czerwca 2018 roku mł. asp. Tomasz Wójcik z komendy w Staszowie brał udział w pościgu za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli. Podczas ucieczki mężczyzna na jednośladzie stwarzał ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W pewnym momencie motocyklista przewrócił się, po czym wstał i kontynuował jazdę. Młodszy aspirant Tomasz Wójcik wykorzystał tą chwilę, wybiegł z radiowozu i obezwładnił mężczyznę, który świadomie ruszył na niego potrącając policjanta.

Źródło: KGP

 • zdjęcia z uroczystości
  zdjęcia z uroczystości
 • zdjęcia z uroczystości
  zdjęcia z uroczystości
 • zdjęcia z uroczystości
  zdjęcia z uroczystości
 • zdjęcia z uroczystości
  zdjęcia z uroczystości
 • zdjęcia z uroczystości
  zdjęcia z uroczystości
 • zdjęcia z uroczystości
  zdjęcia z uroczystości