Kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny

Data publikacji 27.03.2020

Wczoraj włoszczowscy policjanci ujawnili kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny, związanej z epidemią koronawirusa. Lekkomyślnością wykazało się trzech mężczyzn z powiatu włoszczowskiego. Grozić im może kara do 30 000 złotych.

Kolejni mieszkańcy powiatu włoszczowskiego, objęci kwarantanną domową w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 nie stosowali się do jej zasad i postanowili samowolnie opuścić miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie sporządzili na tę okoliczność odpowiednią dokumentację, która zostanie przesłana do Sądu Rejonowego we Włoszczowie. Grozi im wysoka grzywna – nawet 30 000 złotych.

Przypominamy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobiegnie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 pozbawienia wolności w przypadku nieumyślności, lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Opr. MJ

Źródło: KPP we Włoszczowie

  • Kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny
    Kolejne przypadki złamania zasad kwarantanny