Uwaga na nowa metodę oszustów internetowych! - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Uwaga na nowa metodę oszustów internetowych!

Data publikacji 26.06.2020

Przestępcy Internetowi ciągle modyfikują swoje metody działania. W ostatnim czasie coraz częściej oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na którą należy zalogować się i tym samym umożliwić oszustom wyłudzenie środków z konta bankowego. W minioną środę mieszkanka naszego powiatu dostała wiadomość z prośbą o pobranie kodu do odbioru paczki i pobranie aplikacji z przesłanego linku. W wyniku czego utraciła blisko 2500 złotych.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności pobrania kodu do odbioru przesyłki. W wiadomości podany jest także link do aplikacji, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym oszustom przejęcie kontroli nad konkretnym kontem bankowym. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Niestety w minioną środę ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka naszego powiatu. Wtedy to otrzymała ona SMS-a od rzekomej firmy kurierskiej, z treści którego wynikało, że musi pobrać kod do odbioru paczki. W wiadomości podany był również link do pobrania aplikacji. Kobieta w tym czasie oczekiwała na przesyłkę i niczego nie podejrzewając postępowała zgodnie ze wskazówkami. Podczas logowania do aplikacji banku zainstalowanej w swoim telefonie została poproszona o podanie loginu i hasła co trochę ją zdziwiło, gdyż zawsze podawała tylko czterocyfrowy pin, lecz pomimo to podała swoje dane. Wieczorem  otrzymała wiadomość, że z jej rachunku bankowego na inne konto zostały przelane pieniądze w kwocie blisko 2500 złotych.

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

 

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim